Czy młodzież dalej czyta książki?

W dobie internetu oraz nowoczesnej technologii zapominamy często o czymś takim jak książka. Przecież dziś mamy dostęp do tysięcy filmów, gier, seriali oraz innych rozrywek, którym poświęcamy coraz to więcej czasu. Zjawisko to szczególnie powszechne jest wśród młodych ludzi. Niektórzy z nich nigdy nie trzymali żadnej lektury w swoich rękach. Książki dla młodzieży  (http://www.taniaksiazka.pl/t/ksiazki-na-nagrody-szkolne) stały się w opinii wielu przeżytkiem. Jedynie 17% osób w wieku 15-24 deklaruje, że bardzo lubi czytać powieści. Dlaczego tak się dzieje? Warto tutaj zwrócić uwagę na kilka czynników.

Szkoła swoimi propozycjami nie zachęca

Lektury w szkole w większości to dzieła naprawdę wybitne, jednak nie mające nic wspólnego z zainteresowaniami współczesnej młodzieży. Zdarzają się nawet przypadki, gdy uczeń nie przeczytał w całości ani jednej książki! Streszczenia stają się powszechną formą oszczędzaniu czasu, a przy tym uzyskiwania dobrych ocen. Kto by przecież w wieku 15 lat myślał o czytaniu “Dziadów” Adama Mickiewicza? Uczęszczamy do szkoły już od najmłodszych lat i to między innymi jej zadaniem jest wprowadzenie nas w świat literatury, w taki sposób, by była dla nas ciekawa.

Rodzina także nie pomaga

Warto zadać sobie pytanie: “Czy w ciągu ostatnich 3 miesięcy dostałem od kogoś z rodziny książkę?”. Zapewne odpowiedzi twierdzących byłaby znikoma ilość. Za to, gdyby to pytanie brzmiało “Czy w ciągu ostatnich 3 miesięcy dostałem od kogoś nowy telefon, słuchawki itd.?” liczba ta zmieniłaby się drastycznie. Nie ma się co dziwić. Nowoczesna technologia jest dużo bardziej atrakcyjna dla młodego człowieka, który szuka bodźców intensywnych. Jednak, jest to niestety negatywne zjawisko. Czytanie książek wiąże się z wieloma korzyściami, które zapewniają odpowiednie przygotowanie do poznawania świata.

Dlaczego warto czytać książki?

W książkach zawarta jest wiedza, która została przedstawiona w sposób atrakcyjny i łatwo przyswajalny. By zrozumieć jakieś zjawisko, nie musimy uczyć się jego opisu na pamięć. Zamiast tego, lepiej jest przeczytać książkę, która umożliwi nam miłe spędzenie czasu. Będzie on dodatkowo efektywnie wykorzystany! Co więcej, przy dobrym oświetleniu, nie niszczymy naszego wzroku podczas czytania. Ekrany urządzeń elektronicznych nie są zdrowe dla naszych oczu, co może skutkować przeróżnymi wadami w przyszłości. Rozwijamy także swoją pamięć, dzięki czemu podczas nauki w szkole czy też w domu zapamiętujemy znacznie więcej oraz szybciej. Są to jedynie niektóre zalety czytania książek, ale jak widać, warto czasami jest po nią sięgnąć i przekonać się o jej prawdziwej mocy!

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com