Książki dla młodzieży, które warto przeczytać

Wyniki testów TNS Polska z 2015 r. dla Biblioteki Narodowej wykazały, że liczba książek czytanych przez Polskę jest obecnie najniższa od czasu PRL. 63,1% ankietowanych stwierdziło, że nie przeczytało książki rok przed wizytą ankietera! Badanie potwierdziło również, że nawyki czytania rozwijają się szczególnie w rodzinie i bliskich przyjaciołach. Dziewięciu na dziesięciu respondentów, których krewni nie czytają, nie sięgają po książki.

Dajmy naszym dzieciom dobry przykład i zarażajmy je miłością do książek, ponieważ, jak udowodnili naukowcy, czytanie zwiększa inteligencję i wydajność mózgu, uczy empatii i pomaga się zrelaksować. Aby zachęcić dzieci i młodzież do czytania, pomagamy im znaleźć interesujące i cenne książki, które wzbudzają ich apetyt na dalsze czytanie. Pamiętajmy też, że dobra książka to najlepszy prezent dla młodych ludzi na każdą okazję. Oto najlepsze książki dla młodzieży.

Igrzyska śmierci (trylogia) – Suzanne Collins

Hity filmowe oparte na tej trylogii przyciągnęły miliony widzów na całym świecie, ale nawet najlepsza produkcja kinowa nie może pobudzić wyobraźni jak oryginał. Katniss Everdeen mieszka po wojnie w najbiedniejszej z dwunastu dzielnic Ameryki. Każdego roku bogaci mieszkańcy stolicy kraju organizują brutalną rozrywkę – Igrzyska śmierci, w której 24 młodych ludzi ze wszystkich dzielnic walczy na śmierć i życie. Katniss unika rozpoczynania gry, ale jej młodsza siostra zostaje wybrana na arenę. Kantniss nie waha się ani chwili i deklaruje, że weźmie udział w grze dla swojej siostry, pisząc prawie na śmierć. Wydarzenia z areny Igrzysk śmierci czytane są jednym tchem, a potem długo o nich myślisz. Młodzi czytelnicy mogą czerpac przykład z postaci.

Bez mojej zgody – Jodi Picoult

Annie została stworzona sztucznie. Wszystkie komórki w jej ciele zostały tak dobrane, aby dziewczyna idealnie pasowała do dawcy swojej siostry raka, Kate. Anne była używana jako „część zamienna” od dzieciństwa i operuje się nią po operacji, aby utrzymać Kate przy życiu. Pomimo faktu, że nigdy nie powinna poznać prawdy, tajemnica rodzinna zostaje ujawniona. Annie nie może zaakceptować, że została poczęta, nie dlatego, że jej rodzice tego chcieli, ale dlatego, że sytuacja zmusiła ją do tego. Rozdarty emocjonalnie nastolatek robi drastyczny krok – rozpoczyna legalną walkę o pełną autonomię w decydowaniu o sobie i swoim ciele. Ta walka nie tylko podzieli rodzinę, ale przede wszystkim będzie oznaczać wyrok śmierci dla Kate. Bez mojej zgody jest to wzruszająca książka dla młodych ludzi, która zmusza młodych czytelników do medytacji długo po przeczytaniu.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com